czwartek, 27 listopada 2008

Termomodernizacja po naszemu

Przechadzam się po moim osiedlu i poraz kolejny myślę sobie "ale te bloki są okropne" (nic oryginalnego). W kontraście do wiecznie szarej wielkiej płyty, pojawiają się różowo-seledynowo-papuciane cuda. Nie wiem co bardziej frustruje - czy te nowe, czy te stare.
Za termomodernizację bloków odpowiadają spółdzielnie mieszkaniowe, które zazwyczaj nie traktują problemu poważnie. Zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że tak trywialną rzeczą jak pomalowanie elewacji, zmieniają charakter przestrzeni publicznych, wpływając na ich jakość. A nawet jeśli zdają sobie z tego sprawę, nie mają pieniędzy na zakup profesjonalnych projektów. Koniec końców, zmiana koloru elewacji jest tylko efektem ubocznym termomdernizacji.

Pytanie - jak zrealizować fajne, przemyślane projekty, tak aby aby wszystkie strony zainteresowane były zadowolone?

Przedstawię wam wstępną koncepcję formuły konkursowo-warsztatowej, jaką dotychczas opracowałem. Więc po kolei:


1. Im taniej tym lepiej. Całe przedsięwzięcie należy przeprowadzić bez udziału pieniędzy spółdzielczych. Spółdzielnia będzie skora do współpracy, jeżeli uzyska projekty za półdarmo, lub nawet za darmo.

2. Prostota wykonania. Projekty ograniczymy do 2D, czyli tylko i wyłącznie do kompozycji, którą można namalować.

3. Formuła konkursowa. Motywuje do pracy, ustala sztywne ramy czasowe. Zwycięscy otrzymują nagrody.

4. Media. Sprawa świetnie się nadaje do nagłośnienia, więc należy poinformować jak największą ilość mediów.

5. Sponsorzy. To oni za to zapłacą :) Jeżeli sprawa będzie dobrze nagłośniona, chętnie zasponsorują nagrody. Pod uwagę biorę firmy zajmujące się termomodernizacją, producentów materiałów budowlanych, oraz jednostki niekomercyjne posiadające fundusze na tego typu projekty (np. Polibuda, Urząd Miasta)

6. Partycypacja społeczna. Projekty należy zaprezentować mieszkańcom danego osiedla. Ich zdanie się tu liczy nie mniej niż jakiegokolwiek jury, które oceniałoby prace.

7. Realizacja. Formuła całej akcji musi być tak skonstruowana, aby projekty miały jak największe szanse na realizacje. Dlatego należy ustalić ze spółdzielniami konkretne lokalizacje, które planują modernizować. Głownym priorytetem dla mnie jest to aby te projekty faktycznie powstały, dlatego wszystko powinno być podporządkowane pod to.

To spore przedsięwzięcie, dlatego chcę utworzyć zespół, który zajmie się jego realizacją. Pomijając już projekty, sama organizacja takiej akcji będzie nie lada przygodą, oraz dużym wyzwaniem.
Uwagi? komentarze? pytania? Piszcie pod tym postem, temat będzie omówiony jeszcze na najbliższym spotkaniu koła.

Michał

3 komentarze:

  1. Świetna rzecz! Powodzenia... blogersi :P

    OdpowiedzUsuń
  2. ^ I nawet tutaj... :P.
    @Michal - Nie wiem na jakim osiedlu mieszkasz, ale Spoldzielnia Morena byla zainteresowana izolacja swoich blokow i jeszcze tego nie zrobili ;). I nie, nie jestem z Moreny ;]

    OdpowiedzUsuń